wybierz datę lub
wpisz ją w formie
np. 2020-07-03
 wyszukaj wydarzenie

Znajdź wydarzenie po słowie

Pokaż wydarzenia z przedziału

-

Pokaż artykuły z przedziału

-
 kategorie wydarzeń

Przesunięte granice prywatności

artystyczne  ›  wystawa ponad rok temu    8.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 0 ocen 2 / 50%
A A A
Przesunięte granice prywatności
10 lipca
piątek
data 10 lipca 2015 (piątek)
31 sierpnia 2015 (poniedziałek)
godzina11:00 - 19:00
organizatorMuzeum Archeologiczno-Historyczne
bilety10 zł normalny i 5 zł ulgowy

„Co robimy w ukryciu” to tytuł nowej wystawy czasowej, którą już od piątku oglądać będzie można w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Najbardziej prywatnym pomieszczeniem w we współczesnych mieszkaniach jest łazienka. Miejsce spokojnej zadumy, relaksu, porannych i wieczornych ablucji. Nie wyobrażamy sobie życia bez bieżącej wody, nie w smak nam już korzystanie z wychodków. Rozumiemy zależność między higieną a zdrowiem. Normy czystości i kanony zachowań wyznaczają poziom naszej kultury. Nade wszystko jednak cenimy sobie prywatność.

Ekspozycja Co robimy w ukryciu ukazuje jak zmieniał i formował się znany nam dziś model czystości. Zaprezentowana na wystawie historia higieny to historia powolnie przesuwającej się granicy prywatności. Od wspólnych kąpieli i towarzyskich wypróżnień popularnych w starożytności i średniowieczu do miejsc sekretnych i osobistej toalety, często bez użycia wody...

Podejście do czystości zmieniało się wraz z postępującą wiedzą medyczną, podlegało wpływom wydarzeń, panującej mody i przekonań, nierzadko błędnych. Częściową rekonstrukcję kształtującego się pojęcia higieny umożliwiają odkryte podczas wykopalisk przedmioty, należące do Elblążan zamieszkujących miasto na przestrzeni wieków. Przewrotnie, prezentowane na ekspozycji artefakty, zostały wydobyte przez archeologów z miejskich latryn.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00. Wystawę obejrzeć można po zakupieniu biletu (10 zł normalny i 5 zł ulgowy), który upoważnia do zwiedzania całego muzeum oraz korzystania z muzealnej Strefy Chillout ( leżaki, hamaki, wypożyczalnia gier planszowych).

+ 1 głosów: 2 (50%) 1 -
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.