koncerty › muzyka klasyczna |
ponad rok temu
4.08.2015 Karolina komentarzy 0 ocen 0 / 0% |
A A A |
9 |
sierpnia niedziela |
data | 9 sierpnia 2015 (niedziela) |
godzina | 17:00 |
organizator | Elbląskie Towarzystwo Kulturalne |
bilety | Wstęp wolny |
„VIVA MOZART”, to tytuł ostatniego już w tym roku koncertu Letniego Salonu Muzycznego na który zaprasza Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. W koncercie wystąpią: Joanna Orzeł – sopran, Łukasz Perucki – skrzypce, Małgorzata Bury – skrzypce, Karol Sienkiewicz – altówka i Mirosław Pachowicz – fagot. W programie usłyszymy m.in. Eine kleine Nachtmusik, Marsz turecki, arię Alleluja z motetu Exultate iubilate, czy La ci darem la mano z opery Don Giovanni.
Joanna Orzeł – sopran, jest doktorantką w dziedzinie sztuki wokalnej Akademii Muzycznej w Poznaniu, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Osoba niezwykle zasłużona dla aktywizowania gdańskiej kultury muzycznej. Z jej inicjatywy po 300 latach została wskrzeszona ciesząca się dużym uznaniem środowiska gdańskiego Kapela Mariacka, której Joanna Orzeł jest kapelmistrzem. Ponadto działa jako organistka – kantor (sopran) w Bazylice Mariackiej i Kaplicy Królewskiej. Wychowała niejedno pokolenie śpiewaków amatorów i profesjonalistów. Angażuje się w działalność aktywizującą osoby w różnym wieku i o różnym statusie społecznym na polu muzyki wokalnej, prowadząc chóry parafialne (m. in. w parafii Chrystusa Króla w Gdańsku).
Łukasz Perucki – skrzypce - Od 2011 r. studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki, kiedy to ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Wolińskiej. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich m. in. u prof. Michaela Vaimana i Maxima Vengerova. Ma w swoim dorobku kilka sukcesów konkursowych, m.in. zajął II miejsce na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie, III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Kameralnych Szkół Muzycznych II st. w Warszawie 2011, I miejsce na X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku. Jest stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, w swoim dorobku artystycznym szczególnie ceni sobie występy jako solista z Orkiestrą Kameralną Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy oraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej. W swojej działalności koncertowej i edukacji szczególną wagę przypisuje kameralistyce, grając m.in. w Gdańskim Kwartecie Smyczkowym, Oboe4strings, kwartecie Orana oraz kwartecie solistów Orkiestry Kameralnej Progress. Współpracuje z wieloma trójmiejskimi zespołami, takimi jak: Orkiestra Kameralna Progress, orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Królewska Orkiestra Salonowa oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, a od 2014 gra w stałym składzie orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Małgorzata Bury – skrzypce - w 2008 r. ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie adiunkta Macieja Sobczaka. Jednocześnie ukończyła inne kierunki na Politechnice Gdańskiej i w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Swoje zamiłowanie do muzyki dzieliła przez kilka lat z działalnością w różnych branżach od stoczniowej przez reklamową i marketingową. Aktualnie, członek kilku trójmiejskich zespołów muzycznych m.in. Kapeli Królewskiej. Jako pedagog z pasji przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodszemu pokoleniu skrzypków.
Karol Sienkiewicz – altówka - w 2003 roku ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec mgr Anny Rzymyszkiewicz. W 2003 roku kontynuował naukę gry na skrzypcach w klasie dr Ewy Kowar w Państwowej Ogólnokształcącej Eksperymentalnej Zintegrowanej Szkole Muzycznej. W 2007 roku rozpoczął grę na altówce w Państwowej Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w klasie mgr Michała Styczyńskiego. W 2010 roku ukończył naukę w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Od 2010 jest studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie altówki prof. Ireny Albrecht i as. Krzysztofa Tymendorfa oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej – Firlej i dr Roberta Kwiatkowskiego. Od 2010 roku członek kwartetu fortepianowego AKME, z którym odnosi wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Między innymi w 2011roku na IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. S. Taniejewa w Kałudze (Rosja) zdobył wraz z kwartetem IV Nagrodę oraz cztery nagrody specjalne: Nagrodę Gubernatora Kaługi, Nagrodę Biblioteki Konserwatorium w Moskwie, Nagrodę za Najlepsze Wykonanie Utworu Współczesnego oraz Nagrodę Publiczności, III Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną „Haffner – Wettstein” na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2012), półfinał w 19 Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria). ), I Nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M. K. Ogińskiego w Smorgoni (Białoruś, 2013), I Nagrodę, Złoty Medal oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kwartetu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria 2014). W latach 2013/2014 i 2014/2015 stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Mirosław Pachowicz – fagot
Urodził się w Lublinie, gdzie ukończył Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. T. Szeligowskiego. W latach 2003 – 2008 podejmował studia w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w klasie fagotu prof. zw. Wojciecha Orawca, które ukończył z wyróżnieniem. W ramach programu Socrates-Erasmus obył roczne stypendium w Erasmushogeschool – Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie fagotu prof. Luca Loubry. Ponadto w latach 2004 – 2011 studiował na Wydziale Dyrygentury, Teorii muzyki i Kompozycji w specjalności teoria muzyki, których zwieńczeniem była wyróżniona praca magisterska na temat „Twórczość orkiestrowa Henri Dutilleux”. W bieżącym roku powrócił na swoją Alma Mater – jednak już w charakterze wykładowcy w klasie fagotu. Jest półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2007) oraz III Międzynarodowego Konkursu Oboistów i Fagocistów w Łodzi (2008). W 2013 roku wraz z Martą Różańską i Andrzejem Wojciechowskim utworzyli Gdańskie Trio Stroikowe. Zespół ten prowadzi szeroko zakrojoną działalność artystyczną a jego największym sukcesem jest zdobycie III nagrody podczas Malta Music International Competition 2014. Od końca 2007 jest pierwszym fagocistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wraz z nią odbył tournée w ramach projektu „Karol Szymanowski. Muzyka ponad granicami” do Mińska i Kijowa. W 2014 roku brał udział w podróży swojej orkiestry do Chin. Dokonał także kilku nagrań (m. in. VII Symfonii L. v. Beethovena – pod batutą maestro J. Maksymiuka, VIII Symfonii K. Pendereckiego, War Requiem B. Brittena – prowadzonego przez Sir Neville’a Marrinera, czy Vivo XXX P. Mykietyna). Oprócz tego współpracuje z wieloma orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie (m.in. tournée z Krystianem Zimermanem w 2014), Filharmonią Lubelską, Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, Capella Gedanensis, Brussels Philharmonic Orchestra, Königl. Harmonie Orkestr Torhout (Belgia; I Nagroda w 5. Jungfrau Music Festival w Interlaken, Szwajcaria). Dzięki szeroko zakrojonej współpracy miał możliwość wykonania wielu prestiżowych koncertów w Polsce) jak i Europie.
Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2015
realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Elbląg.
Patronat medialny: Elbląska Gazeta Internetowa PortEl.pl, Dziennik Elbląski i RMF Classic współpraca redakcyjna
Zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni 09 sierpnia 2015 r.
początek koncertu godz. 17.00
wstęp wolny
+ | - |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |