wybierz datę lub
wpisz ją w formie
np. 2024-04-19
 wyszukaj wydarzenie

Znajdź wydarzenie po słowie

Pokaż wydarzenia z przedziału

-

Pokaż artykuły z przedziału

-
 kategorie wydarzeń

Gershwin i nie tylko w Bażantarni

koncerty  ›  pozostałe ponad rok temu    21.07.2014
Ines Kuraś
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gershwin i nie tylko w Bażantarni
27 lipca
niedziela
data 27 lipca 2014 (niedziela)
godzina17:00
biletyWstęp wolny

„Gershwin i nie tylko”, to tytuł trzeciego koncertu XVII Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2014. Na scenie muszli koncertowej w Bażantarni wystąpi znany już elbląskiej publiczności Bałtycki Kwintet Dęty, który tworzą:

Agnieszka Respondek flet, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Mariana Katarzyńskiego. Była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki w Międzynarodowym Konkursie "Praska Wiosna" 1986. Uczestniczka Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales 1986.

Występowała na wielu festiwalach takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans. Obecnie jest flecistką orkiestry Polskiej Filharmonii "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Współpracowała m.in. z Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Filharmonią Koszalińską oraz Teatrem Muzycznym w Gdyni. Koncertuje z Bałtyckim Kwintetem Dętym, Grand Trio Brillant i Trio Con Fervore, z którym nagrała 2 płyty CD. Występowała w wielu krajach Europy.

Marietta Stefaniak obój, uzyskała dyplom Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie oboju prof. Józefa Raatza. Współpracowała z Operą Bałtycką w Gdańsku, Państwową Operą w Bydgoszczy, Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Od 1991 stale współpracuje z Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku będąc jednocześnie pierwszą oboistką orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Karol Respondek klarnet, studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera.

W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa). Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów. Jest też autorem transkrypcji na klasyczny kwintet dęty.

Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I. F. Dobrzyńskiego , bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Karol Respondek gra na instrumentach TOSCA - najnowszym modelu Firmy"Buffet Crampon". 

Ewa Naczk-Jankowska fagot, ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie fagotu prof. Wojciecha Orawca w 1990 roku. Była finalistką konkursów : Praska Wiosna 1991, Młodych Instrumentalistów we Włoszakowicach w 1989 i 1991 - IV miejsce, Muzyki Kameralnej w Bydgoszczy w 1987 - II miejsce, Muzyki Kameralnej w Katowicach w 1987 - wyróżnienie. Od 1989 pracuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występowała jako solistka.

Współpracowała również z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie, Filharmonią Olsztyńską, Orkiestrą Kameralną w Toruniu, w Płocku, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się również pracą pedagogiczną.

Zbigniew Kaliciński róg, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie rogu prof. Ryszarda Watorowskiego. W 1987 został finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Gdańsku. Od roku 1984 był pierwszym waltornistą orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Obecnie jest pierwszym waltornistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Stale współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego oraz Polską Filharmonią "Sinfonia Baltica" w Słupsku. Członkiem Kwintetu Bałtyckiego jest od 1996. Jako ceniony kameralista występuje również z Oktetem Dętym Opery Bałtyckiej oraz zespołem "Coro di corni".  

Bałtycki Kwintet Dęty, to klasyczny kwintet instrumentów dętych drewnianych będący niejako odpowiednikiem klasycznego kwartetu smyczkowego wśród instrumentów dętych. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, fagot oraz róg. Został założony w roku 1990 przez Karola Respondka oraz młodych wówczas muzyków Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W ciągu kilku pierwszych lat działalności osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności.

Brał udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), ponadto koncertował w wielu krajach Europy. Brał udział w cyklicznych imprezach muzycznych n. p. : Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie, Wilanowskie Koncerty Kameralne, Muzyka w Królewskich Łazienkach. Zespół uczestniczył w Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Giżycku, Słupsku, Pelplinie, Drezdenku i Pasymiu.

Od wielu lat corocznie występuje w ramach letniego cyklu „Muzyka w zabytkach Gdańska”, organizowanego przez Filharmonię Bałtycką. W swoim bogatym repertuarze mają wiele transkrypcji słynnych utworów polskiej i światowej literatury muzycznej autorstwa Karola Respondka.

 

Na koncert zapraszamy 27 lipca 2014 r. godz. 17.00, Bażantarnia – muszla koncertowa; wstęp wolny 

Na kolejny koncert – „Jesień, Zima, Wiosna, Lato – po prostu Vivaldi” zapraszamy 03 sierpnia 2014 r.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.